faq.jpg

Frequently asked questions

Q: Učila jsem se anglicky před 15 lety. Potřebuji se opět kvalitně domluvit. Problémem ovšem je, že už nestíhám se 2 dětmi a zaměstnáním dojíždět na pravidelné kurzy.
A: Tato často pokládaná otázka je typická pro absolventy + časově hodně vytížené klienty. Veškerý vynaložený čas, prostředky a úsilí jsou k ničemu, pokud se pak už jazyku nevěnujete. Zapomenete vše, co zapomenout lze. Jazyk je nástroj a musí se na něj hrát (taky je dobré ho ladit).
Doporučuji MINIMÁLNĚ jednu lekci týdně, ideálně individuální výuku plus pasivní "vstřebávání", díky němuž si alespoň udržíte stávající úroveň - filmy v původním znění, knížky, písničky . Také doporučuji poslech zpráv - na vlnách Rádia Česko lze poslouchat zpravodajství v angličtině i kurzy BBC English. Můžete si stáhnout ve formátu mp3 a poslouchat třeba cestou do práce :-)Jinak doporučuji učit se každý den, i kdyby jen deset minut. Ve výsledku totiž vydáte méně energie, než kdybyste se každý týden vracela k tomu "jak že to bylo“ .Pokud byste k tomu měla možnost alespoň jednou týdně alespoň jedné hodiny s učitelem, jste za vodou. Více k Individuálnímu jazykovému vzdělávání zde.


Q: Studium jazyků by mě bavilo a zajímalo, bohužel patřím mezi ty jedince, kteří přišli na to, co by je bavilo, až v pozdějším věku. A nebo je to pro čtyřicátnici již nereálné přání?
A: Vůbec takto neuvažujte! Začít se učit něco nového můžete klidně i v osmdesáti, je to určitě obtížnější, ale ne nereálné! Už vůbec nežehrejte na to, že jste přišla na to, co by Vás bavilo, "v pozdějším věku" - víte, kolik lidí na to v životě nepřijde vůbec? Takže, výborná zpráva pro Vás: již víte, co Vás baví. Pusťte se do toho, a to po hlavě -tak je to nejlepší! Více o kurzu Angličtina 50+ zde.

Q: Ráda bych se zeptala, zda je možné se nějak dostat k mluvené angličtině (britská/USA) v ČR, uvítala bych procvičování a komunikaci.
A: Rozhodně doporučuji výuku s kvalitním rodilým mluvčím (tj. nikoliv rodilý mluvčí cestující po Evropě, který si jen tak přivydělává, ale člověk, který tu žije a živí se výukou jazyka delší dobu).Nevím, na jaké úrovni už angličtinu máte, ale rozhodně se rodilého mluvčího nebojte! Více ke kurzu Anglická konverzace s rodilým mluvčím zde.

Q: Souvisí nějak efekt výuky s počtem studentů ve skupině? Kolik studentů je "ideální" počet?
A: Ano, souvisí, čím méně studentů, tím lépe. Záleží však na konkrétní situaci a potřebách. Např. u dospělého člověka, který se touží rychle/hodně zdokonalit, doporučuji individuální lekce nebo lekce v miniskupinách (3 - 5). Obecně je dále důležité, aby v rámci jedné skupiny nebyly mezi studenty příliš velké rozdíly, pak mohou být skupinky i větší. Ideální skupiny v Čechách jsou o 6 studentech, většina učebnic má alespoň 6 vět v každém cvičení - a tak dojde na každého. Více o aktuální nabídce skupinových jazykových kurzů zde.

Q: Je přínosné zaměřovat jazykové kurzy úzce na gramatické a konverzační?
A: Obojí je chyba. Jazyk je ke komunikaci, a proto se v kurzech musíme učit mluvit, ale jazyk má také svá pravidla, gramatiku, a bez gramatiky to není jazyk, ale jen blábolení slovíček bez ladu a skladu.
Kdo se učí jen gramatiku, nikdy se nedomluví. Kdo se učí jen konverzaci, nikdy nemluví ani nerozumí správně a působí směšně (v horším případě hloupě). Více o aktuální nabídce skupinových jazykových kurzů zde.

Q: Ke své práci potřebuji angličtinu, ale nemohu pravidelně navštěvovat jazykové kurzy hodně cestuji. Poraďte mi, jak mohu nejlépe se naučit angličtinu. Zaměstnavatel mi kurz bude hradit. Nevím, zda mám začít ve skupině či jako jednotlivec s lektorem?
A: Ve Vašem případě bych rozhodně doporučovala individuální výuku, tzv. one-to-one. Pokud Vám zaměstnavatel bude hodiny hradit, skutečně není co řešit. Především ale píšete, že hodně cestujete, tj. předpokládám, že některé hodiny se budou rušit, jiné by se pak jako kompenzace měly přidávat... toto je možné pouze při soukromých hodinách. Navíc výhody toho, mít lektora jen pro sebe, jsou nesporné. Více k Individuálnímu jazykovému vzdělávání zde.

Q: Rád bych poskočil z věčných začátečníků. Nemáte zkušenosti s výukou jazyků v hypnóze? Nebylo by to řešení?
A: Vaši práci nikdo nemůže udělat za vás. Jazyk se učíte sami. Lektor je jen vaším průvodcem. Na té cestě je samozřejmě dobré mít průvodce moudrého, zkušeného, znalého, laskavého, se smyslem pro humor atd. Ale pokud se nebudete učit sami, nikdo vám to do hlaviček násilím nenalije.

Q: Zajímá mě, kdy je vhodné začít s výukou cizího jazyka u dítěte.
A: Vaše dítě je schopno si osvojit angličtinu již ve velmi raném věku.
V jazykové škole HEAD & HEART na ně čeká angličtina již od 3 let. Budou si hrát s pohádkovými postavičkami, naučí se barvičky a čísla, zahrají si se zvířátky a všechno metodou, která není běžná v našich školách. Každý týden se pod vedením výborně metodicky připravené paní lektorky budou učit, aniž by to vnímaly. Více ke kurzu Angličina pro nejmenší zde.